Bạn đang cần tư vấn về sản phẩm Cisco C1200-48T-4G
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Đánh giá
của bạn
Điểm
5/5 trên
1
đánh giá
Wireless Cisco
Wireless HPE
Wireless Extreme
Wireless Huawei
Wireless Meraki
Wireless Alcatel
Wireless FortiAP
Wireless UniFi
Wireless Ruckus
Wireless Juniper
Wireless Planet
Wireless EnGenius
Wireless Linksys
Wireless D-link
Wireless Tp-link
Wireless Cambium
Wireless Zyxel
Wireless Ruijie
Wireless H3C
Wireless Khác
Cisco C1200-48T-4G Catalyst 1200 48 port GE, 4 x 1G SFP uplinks
Cisco C1200-48T-4G có 48-port GE và 4x1G SFP uplinks tốc độ cao. Đây là Smart Switch lớp 2 có tính năng lớp 3 (static route), trải nghiệm đơn giản mức giá hợp lý nhưng hiệu suất cũng vô cùng mạnh mẽ và đáng tin cậy.

C1200-48T-4G là thiết bị chuyển mạch thông minh (Smart Switch) giá cả phải chăng được thiết kế cho các doanh nghiệp vừa và nhỏ. Được quản lý thông qua ứng dụng di động (Mobile app) hoặc bảng điểu khiển (Dashboard) của Cisco®, Web UI, CLI và SNMP.
● 48 ports Gigabit Ethernet
● 4 ports SFP uplinks
● CPU 1.4GHz, DRAM 1GB, Flash 512MB
● Quản lý bằng Dashboard, Mobile app, CLI hoặc Web UI
● Truy cập qua Bluetooth, SNMP hoặc Console
● Dễ quản lý và triển khai (Plug and Play)
● Switch lớp 2 có định tuyến lớp 3 (Static route)
● Thiết kế nhỏ gọn, tiết kiệm năng lượng (IEEE 802.3az)
● Tính năng bảo mật và QoS đáng tin cậy (IEEE 802.1X, DoS, ACL, Port Security, Radius, WRR, DSCP, CoS, DiffServ…)
Dòng Cisco C1200-48T-4G có thể thay thế cho các dòng Switch Cisco Business trước đó như : CBS220-48T-4G-EU, CBS250-48T-4G-EU
| Mã SP | C1200-48T-4G |
| Network ports | 48 x 1G |
| Uplink ports | 4 x 1G SFP |
| Power over Ethernet (PoE) | Data only |
| Fan | 1 fan |
| Power supply | Internal |
| Features | Layer 2 switching, VLAN support, Spanning Tree Protocol (STP), access control list (ACL), quality of service (QoS), IPv4/IPv6 static routing |
| Network management | On-device UI, Cisco Business Dashboard and mobile app |
| Warranty | Limited lifetime warranty |
Xem thêm
Rút gọn
| Model | C1200-48T-4G |
| Performance | |
| Capacity in Millions of Packets Per Second (mpps) (64-byte packets) | 77.38 |
| Switching capacity in Gigabits per second (Gbps) | 104.0 |
| Ports | |
| Total system ports | 52x Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 48x Gigabit Ethernet |
| Combo ports (RJ-45 + Small Form-Factor Pluggable [SFP]) | 4x SFP |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption | 110V=48.27W 220V=48.64W |
| Console port | Cisco Standard RJ-45 console and USB Type C port |
| USB port | USB Type C port on the front panel of the switch for easy file and image management as well as console port |
| Buttons | Reset button |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Packet buffer | 3 MB |
| Management | Cisco Business Dashboard Cisco Business mobile app Cisco Network Plug and Play (PnP) agent Web user interface SNMP |
| General | |
| Jumbo frames | Frame sizes up to 9000 bytes. The default MTU is 2000 bytes |
| MAC table | 8000 addresses |
| Features | Layer 2 switching, VLAN support, Spanning Tree Protocol (STP), access control list (ACL), quality of service (QoS), IPv4/IPv6 static routing |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 445 x 288 x 44 mm (17.5 x 11.33 x 1.73 in) |
| Unit weight | 3.95 kg (8.71 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz, internal |
| Operating temperature | 23° to 122°F (-5° to 50°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Fan (Number) | 1 |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Cisco C1200-48T-4G
| Model | C1200-48T-4G |
| Performance | |
| Capacity in Millions of Packets Per Second (mpps) (64-byte packets) | 77.38 |
| Switching capacity in Gigabits per second (Gbps) | 104.0 |
| Ports | |
| Total system ports | 52x Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 48x Gigabit Ethernet |
| Combo ports (RJ-45 + Small Form-Factor Pluggable [SFP]) | 4x SFP |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption | 110V=48.27W 220V=48.64W |
| Console port | Cisco Standard RJ-45 console and USB Type C port |
| USB port | USB Type C port on the front panel of the switch for easy file and image management as well as console port |
| Buttons | Reset button |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Packet buffer | 3 MB |
| Management | Cisco Business Dashboard Cisco Business mobile app Cisco Network Plug and Play (PnP) agent Web user interface SNMP |
| General | |
| Jumbo frames | Frame sizes up to 9000 bytes. The default MTU is 2000 bytes |
| MAC table | 8000 addresses |
| Features | Layer 2 switching, VLAN support, Spanning Tree Protocol (STP), access control list (ACL), quality of service (QoS), IPv4/IPv6 static routing |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 445 x 288 x 44 mm (17.5 x 11.33 x 1.73 in) |
| Unit weight | 3.95 kg (8.71 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz, internal |
| Operating temperature | 23° to 122°F (-5° to 50°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Fan (Number) | 1 |
| Model | C1200-48T-4G |
| Performance | |
| Capacity in Millions of Packets Per Second (mpps) (64-byte packets) | 77.38 |
| Switching capacity in Gigabits per second (Gbps) | 104.0 |
| Ports | |
| Total system ports | 52x Gigabit Ethernet |
| RJ-45 ports | 48x Gigabit Ethernet |
| Combo ports (RJ-45 + Small Form-Factor Pluggable [SFP]) | 4x SFP |
| Power consumption (worst case) | |
| System power consumption | 110V=48.27W 220V=48.64W |
| Console port | Cisco Standard RJ-45 console and USB Type C port |
| USB port | USB Type C port on the front panel of the switch for easy file and image management as well as console port |
| Buttons | Reset button |
| Flash | 512 MB |
| CPU | Dual-core ARM at 1.4 GHz |
| DRAM | 1 GB DDR4 |
| Packet buffer | 3 MB |
| Management | Cisco Business Dashboard Cisco Business mobile app Cisco Network Plug and Play (PnP) agent Web user interface SNMP |
| General | |
| Jumbo frames | Frame sizes up to 9000 bytes. The default MTU is 2000 bytes |
| MAC table | 8000 addresses |
| Features | Layer 2 switching, VLAN support, Spanning Tree Protocol (STP), access control list (ACL), quality of service (QoS), IPv4/IPv6 static routing |
| Environmental | |
| Unit dimensions (W x D x H) | 445 x 288 x 44 mm (17.5 x 11.33 x 1.73 in) |
| Unit weight | 3.95 kg (8.71 lb) |
| Power | 100 to 240V 50 to 60 Hz, internal |
| Operating temperature | 23° to 122°F (-5° to 50°C) |
| Operating humidity | 10% to 90%, relative, noncondensing |
| Fan (Number) | 1 |
Cisco C1200-48T-4G có dòng sản phẩm nào tương đương thay thế ?
Các model tương đương gồm C1200-48P-4G (PoE 195W) và C1200-48FP-4G (PoE 375W). Nếu doanh nghiệp cần cấp nguồn cho thiết bị như camera IP hoặc điện thoại VoIP, các phiên bản PoE sẽ phù hợp hơn.
Cisco C1200-48T-4G có hỗ trợ định tuyến L3 không?
Có, Switch C1200-48T-4G với Layer 3 static routing, hỗ trợ tối đa 32 static routes và 16 IP interfaces, giúp phân đoạn mạng và định tuyến nội bộ hiệu quả.
C1200-48T-4G có tính năng bảo trì và nâng cấp không?
Switch C1200-48T-4G hỗ trợ dual firmware images, SCP/TFTP upgrade, port mirroring, và RMON monitoring, giúp dễ dàng bảo trì và nâng cấp hệ thống.