Bạn đang cần tư vấn về sản phẩm Cisco C9200-24P-E
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Đánh giá
của bạn
Điểm
5/5 trên
1
đánh giá
Wireless Cisco
Wireless HPE
Wireless Extreme
Wireless Huawei
Wireless Meraki
Wireless Alcatel
Wireless FortiAP
Wireless UniFi
Wireless Ruckus
Wireless Juniper
Wireless Planet
Wireless EnGenius
Wireless Linksys
Wireless D-link
Wireless Tp-link
Wireless Cambium
Wireless Zyxel
Wireless Ruijie
Wireless H3C
Wireless Khác
Switch Cisco C9200-24P-E Catalyst 9200 24-port data, PoE+, Network Essentials
Switch C9200-24P-E cung cấp 24 cổng Data GE, cấp nguồn PoE+ (tối đa 370W) với tùy chọn Uplink tốc độ cao: 1G hoặc 10G, hệ điều hành Cisco IOS XE tích hợp Network Essentials. Thiết bị cung cấp các tính năng bảo mật, quản lý và hiệu suất mạng tối ưu, khả năng phục hồi cao đáp ứng nhu cầu của các tổ chức và doanh nghiệp với quy mô mạng vừa và lớn.

Cisco C9200-24P-E là thiết bị chuyển mạch Cisco® Catalyst® 9200 Series được thiết kế mở rộng sức mạnh của kết nối mạng dựa trên mục đích cũng như cải tiến phần cứng và phần mềm Catalyst 9000. Thiết bị giúp đơn giản hóa độ phức tạp, tối ưu hóa CNTT và giảm chi phí vận hành bằng cách tận dụng trí thông minh, tự động hóa và kiến thức chuyên môn của con người.
Dòng Cisco C9200-24P-E có thể thay thế cho các dòng Switch Cisco trước đó như : WS-C2960XR-24PD-I, WS-C2960XR-24PD-L, WS-C2960XR-24PS-I, WS-C2960XR-24PS-L
Các tính năng của License Network Essentials trên Catalyst 9200 Series
| Các tính năng C9200 Series tương ứng với License | Network Essentials |
| Chuyển mạch cơ bản | Có |
| Lớp 2, Định tuyến tĩnh, Định tuyến động (RIP, EIGRP Stub, OSPF -– 1000 routes), PBR, PIM Stub Multicast (1000 routes), PVLAN, VRRP, PBR, CDP, QoS, FHS, 802.1X, MACsec-128, CoPP, SXP, IP SLA Responder, SSO | |
| Năng lực chuyển mạch nâng cao và mở rộng | Không |
| EIGRP, HSRP, IS-IS, BSR, MSDP, IP SLA, OSPF | |
| Phân chia mạng | Không |
| VRF, VXLAN, LISP, SGT | |
| Tự động hóa | Có |
| NETCONF, RESTCONF, YANG, PnP Agent, PnP | |
| Thu thập thông tin và giám sát | Có |
| Model-driven telemetry, sampled NetFlow, SPAN, RSPAN | |
| Bảo mật nâng cao | Không |
| MACsec-256 on C9200CX SKUs |
Xem thêm
Rút gọn
| Model | C9200-24P-E |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | Modular uplink options (C9200-NM-xx) |
| Default primary power supply | 600W AC (PWR-C6-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | FRU redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 35.0 cm |
| Weight | 5.5 Kg |
| Network licensing | Network Essentials |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 4 |
| Stacking bandwidth | 160 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 32,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 14,000 (10,000 direct routes and 4,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 4,000 |
| IPv6 routing entries | 2,000 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,600 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48-port Gigabit Ethernet models, 12MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48-port Gigabit Ethernet models |
| DRAM | 4 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | Up to 48 Gbps on 24- port and 48-port Gigabit Ethernet model |
| IP SGT binding scale | 8K |
| Number of IPv4 bindings | 8K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Network module for C9200 | |
| C9200-NM-2Y | 2 x 25G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-2Q | 2 x 40G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-4X | 4x 1G/10G network module |
| C9200-NM-4G | 4x 1G network module (Not supported on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-BLANK | No network module |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-160 |
| Stacking bandwidth support | 160 Gbps |
| Stacking hardware | C9200-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200 models with same license level |
| Stacking cables for C9200 | |
| C9200-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | Data stack 50 cm cable (default cable with Stack Kit) |
| STACK-T4-1M | Data stack 1 m cable |
| STACK-T4-3M | Data stack 3 m cable |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Cisco C9200-24P-E
| Model | C9200-24P-E |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | Modular uplink options (C9200-NM-xx) |
| Default primary power supply | 600W AC (PWR-C6-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | FRU redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 35.0 cm |
| Weight | 5.5 Kg |
| Network licensing | Network Essentials |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 4 |
| Stacking bandwidth | 160 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 32,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 14,000 (10,000 direct routes and 4,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 4,000 |
| IPv6 routing entries | 2,000 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,600 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48-port Gigabit Ethernet models, 12MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48-port Gigabit Ethernet models |
| DRAM | 4 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | Up to 48 Gbps on 24- port and 48-port Gigabit Ethernet model |
| IP SGT binding scale | 8K |
| Number of IPv4 bindings | 8K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Network module for C9200 | |
| C9200-NM-2Y | 2 x 25G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-2Q | 2 x 40G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-4X | 4x 1G/10G network module |
| C9200-NM-4G | 4x 1G network module (Not supported on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-BLANK | No network module |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-160 |
| Stacking bandwidth support | 160 Gbps |
| Stacking hardware | C9200-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200 models with same license level |
| Stacking cables for C9200 | |
| C9200-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | Data stack 50 cm cable (default cable with Stack Kit) |
| STACK-T4-1M | Data stack 1 m cable |
| STACK-T4-3M | Data stack 3 m cable |
| Model | C9200-24P-E |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | Modular uplink options (C9200-NM-xx) |
| Default primary power supply | 600W AC (PWR-C6-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | FRU redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 35.0 cm |
| Weight | 5.5 Kg |
| Network licensing | Network Essentials |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 4 |
| Stacking bandwidth | 160 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 32,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 14,000 (10,000 direct routes and 4,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 4,000 |
| IPv6 routing entries | 2,000 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,600 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48-port Gigabit Ethernet models, 12MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48-port Gigabit Ethernet models |
| DRAM | 4 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | Up to 48 Gbps on 24- port and 48-port Gigabit Ethernet model |
| IP SGT binding scale | 8K |
| Number of IPv4 bindings | 8K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Network module for C9200 | |
| C9200-NM-2Y | 2 x 25G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-2Q | 2 x 40G network module (Supported only on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-4X | 4x 1G/10G network module |
| C9200-NM-4G | 4x 1G network module (Not supported on C9200-24PXG, C9200-48PXG) |
| C9200-NM-BLANK | No network module |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-160 |
| Stacking bandwidth support | 160 Gbps |
| Stacking hardware | C9200-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200 models with same license level |
| Stacking cables for C9200 | |
| C9200-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | Data stack 50 cm cable (default cable with Stack Kit) |
| STACK-T4-1M | Data stack 1 m cable |
| STACK-T4-3M | Data stack 3 m cable |
C9200-24P-E ứng dụng vào thực tế ra sao?
Thiết bị C9200-24P-E phù hợp cho:
- Doanh nghiệp vừa và nhỏ cần mạng access ổn định, có cấp nguồn cho thiết bị đầu cuối.
- Chi nhánh văn phòng với nhu cầu uplink modular linh hoạt và cấp nguồn cho điện thoại IP, camera, AP Wi-Fi.
- Trường học, bệnh viện, khách sạn nơi cần PoE+ để cấp nguồn cho nhiều thiết bị đầu cuối.
- Tòa nhà thông minh và hệ thống IoT yêu cầu cấp nguồn linh hoạt và định tuyến cơ bản.
Thiết bị C9200-24P-E có chức năng định tuyến L3 nào?
C9200-24P-E với giấy phép Network Essentials, thiết bị hỗ trợ:
- Static Routing
- RIP
- OSPF (giới hạn 1.000 route)
- EIGRP Stub
- Policy-Based Routing (PBR)
- PIM Stub Multicast (1.000 route)
- VRRP, PVLAN, CDP, QoS
Mua C9200-24P-E tại Thế Giới Mạng bảo hành như thế nào?
Sản phẩm C9200-24P-E do Thế Giới Mạng bán ra là hàng chính hãng, mặc định được bảo hành 12 tháng tại công ty. Ngoài ra bạn có thể mua thêm các gói dịch vụ bảo hành Smart Net-SNTC (1,3,5 năm) để đựợc bảo hành chính hãng từ Cisco.