Bạn đang cần tư vấn về sản phẩm Cisco C9200L-24P-4X-A
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Đánh giá
của bạn
Điểm
5/5 trên
1
đánh giá
Wireless Cisco
Wireless HPE
Wireless Extreme
Wireless Huawei
Wireless Meraki
Wireless Alcatel
Wireless FortiAP
Wireless UniFi
Wireless Ruckus
Wireless Juniper
Wireless Planet
Wireless EnGenius
Wireless Linksys
Wireless D-link
Wireless Tp-link
Wireless Cambium
Wireless Zyxel
Wireless Ruijie
Wireless H3C
Wireless Khác
Switch Cisco C9200L-24P-4X-A Catalyst 9200L 24-port data, PoE+, 4x10G, Network Advantage
Switch C9200L-24P-4X-A cung cấp 24 cổng Data GE, cấp nguồn PoE+ (tối đa 370W) và 4 cổng 10G SFP+ Uplink tốc độ cao, hệ điều hành Cisco IOS XE tích hợp Network Advantage. Thiết bị cung cấp các tính năng bảo mật, quản lý và hiệu suất mạng tối ưu, khả năng phục hồi cao đáp ứng nhu cầu của các tổ chức và doanh nghiệp với quy mô mạng vừa và lớn.

Cisco C9200L-24P-4X-A là thiết bị chuyển mạch Cisco® Catalyst® 9200 Series được thiết kế mở rộng sức mạnh của kết nối mạng dựa trên mục đích cũng như cải tiến phần cứng và phần mềm Catalyst 9000. Thiết bị giúp đơn giản hóa độ phức tạp, tối ưu hóa CNTT và giảm chi phí vận hành bằng cách tận dụng trí thông minh, tự động hóa và kiến thức chuyên môn của con người.
Dòng Cisco C9200L-24P-4X-A có thể thay thế cho các dòng Switch Cisco trước đó như : WS-C2960X-24PD-L
Các tính năng của License Network Advantage trên Catalyst 9200L Series
| Các tính năng C9200L Series tương ứng với License | Network Advantage |
| Chuyển mạch cơ bản | Có |
| Lớp 2, Định tuyến tĩnh, Định tuyến động (RIP, EIGRP Stub, OSPF -– 1000 routes), PBR, PIM Stub Multicast (1000 routes), PVLAN, VRRP, PBR, CDP, QoS, FHS, 802.1X, MACsec-128, CoPP, SXP, IP SLA Responder, SSO | |
| Năng lực chuyển mạch nâng cao và mở rộng | Có |
| EIGRP, HSRP, IS-IS, BSR, MSDP, IP SLA, OSPF | |
| Phân chia mạng | Có |
| VRF, VXLAN, LISP, SGT | |
| Tự động hóa | Có |
| NETCONF, RESTCONF, YANG, PnP Agent, PnP | |
| Thu thập thông tin và giám sát | Có |
| Model-driven telemetry, sampled NetFlow, SPAN, RSPAN | |
| Bảo mật nâng cao | Có |
| MACsec-256 on C9200CX SKUs |
Xem thêm
Rút gọn
| Model | C9200L-24P-4X-A |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | 4x 1/10G SFP+ |
| Default primary AC power supply | 600W AC (PWR-C5-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | Fixed redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 28.8 cm |
| Weight | 4.71 Kg |
| Network licensing | Network Advantage |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 1 |
| Stacking bandwidth | 80 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 16,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 11,000 (8,000 direct routes and 3,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 3,000 |
| IPv6 routing entries | 1,500 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,500 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48- port Gigabit Ethernet models, 12 MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48- port Gigabit Ethernet models, 32,000 flows on 24 or 48 port multigigabit models |
| DRAM | 2 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | N/A |
| IP SGT binding scale | 10K |
| Number of IPv4 bindings | 10K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-80 |
| Stacking bandwidth support | 80 Gbps |
| Stacking hardware | C9200L-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200L models with same license level |
| Stacking cables for C9200L | |
| C9200L-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | 50CM Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-1M | 1M Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-3M | 3M Type 3 Stacking Cable |
Vui lòng để lại số điện thoại hoặc lời nhắn, nhân viên sẽ liên hệ trả lời bạn sớm nhất
Cisco C9200L-24P-4X-A
| Model | C9200L-24P-4X-A |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | 4x 1/10G SFP+ |
| Default primary AC power supply | 600W AC (PWR-C5-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | Fixed redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 28.8 cm |
| Weight | 4.71 Kg |
| Network licensing | Network Advantage |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 1 |
| Stacking bandwidth | 80 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 16,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 11,000 (8,000 direct routes and 3,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 3,000 |
| IPv6 routing entries | 1,500 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,500 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48- port Gigabit Ethernet models, 12 MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48- port Gigabit Ethernet models, 32,000 flows on 24 or 48 port multigigabit models |
| DRAM | 2 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | N/A |
| IP SGT binding scale | 10K |
| Number of IPv4 bindings | 10K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-80 |
| Stacking bandwidth support | 80 Gbps |
| Stacking hardware | C9200L-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200L models with same license level |
| Stacking cables for C9200L | |
| C9200L-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | 50CM Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-1M | 1M Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-3M | 3M Type 3 Stacking Cable |
| Model | C9200L-24P-4X-A |
| Downlinks total 10/100/1000 or PoE+ copper ports | 24 ports full PoE+ |
| Uplink configuration | 4x 1/10G SFP+ |
| Default primary AC power supply | 600W AC (PWR-C5-600WAC) |
| Available PoE power | 370W |
| Fans | Fixed redundant |
| Chassis Dimensions(HxWxD) | 4.4 x 44.5 x 28.8 cm |
| Weight | 4.71 Kg |
| Network licensing | Network Advantage |
| Bandwidth specifications | |
| Switching capacity | 128 Gbps |
| Forwarding rate | 95.23 Mpps |
| Performance specifications | |
| Virtual Networks | 1 |
| Stacking bandwidth | 80 Gbps |
| Total number of MAC addresses | 16,000 |
| Total number of IPv4 routes (ARP plus learned routes) | 11,000 (8,000 direct routes and 3,000 indirect routes) |
| IPv4 routing entries | 3,000 |
| IPv6 routing entries | 1,500 |
| Multicast routing scale | 1,000 |
| QoS scale entries | 1,000 |
| ACL scale entries | 1,500 |
| Packet buffer per SKU | 6 MB buffers for 24- or 48- port Gigabit Ethernet models, 12 MB buffers for 24 or 48 port multigigabit models |
| Flexible NetFlow (FNF) entries | 16,000 flows on 24- and 48- port Gigabit Ethernet models, 32,000 flows on 24 or 48 port multigigabit models |
| DRAM | 2 GB |
| Flash | 4 GB |
| VLAN IDs | 4096 |
| PVST Instances | 128 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for PVST | 13,000 |
| STP Virtual Ports (Port *VLANs) for MST | 13,000 |
| Total Switched Virtual Interfaces (SVIs) | 512 |
| Jumbo frames | 9198 bytes |
| Wireless bandwidth per switch | N/A |
| IP SGT binding scale | 10K |
| Number of IPv4 bindings | 10K |
| Number of SGT/DGT policies | 2K |
| Number of SXP Sessions | 200 |
| Supported stacking options | |
| Stacking support | StackWise-80 |
| Stacking bandwidth support | 80 Gbps |
| Stacking hardware | C9200L-STACK-KIT |
| Number of members | 8 |
| Supported stack members | Other C9200L models with same license level |
| Stacking cables for C9200L | |
| C9200L-STACK-KIT | Stack kit for C9200 SKUs only: Two data stack adapters and one data stack cable |
| STACK-T4-50CM | 50CM Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-1M | 1M Type 3 Stacking Cable |
| STACK-T4-3M | 3M Type 3 Stacking Cable |
Switch C9200L-24P-4X-A phù hợp với những ứng dụng thực tế nào?
Thiết bị C9200L-24P-4X-A phù hợp cho:
- Doanh nghiệp vừa và nhỏ cần mạng access ổn định, có cấp nguồn cho thiết bị đầu cuối.
- Chi nhánh văn phòng với nhu cầu uplink 10G và cấp nguồn cho điện thoại IP, camera, AP Wi-Fi.
- Trường học, bệnh viện, khách sạn nơi cần PoE+ để cấp nguồn cho nhiều thiết bị đầu cuối.
- Tòa nhà thông minh và hệ thống IoT yêu cầu cấp nguồn linh hoạt và định tuyến cơ bản.
Mua C9200L-24T-4G-E tại Thế Giới Mạng có trợ kỹ thuật không?
Chào bạn, phòng kỹ thuật Thế Giới Mạng là những kỹ sư năng động tận tình hỗ trợ khách hàng Online 24/7 mọi lúc nên bạn yên tâm nhé.
Thiết bị C9200L-24P-4X-A hỗ trợ quản lý và giám sát ra sao?
Thiết bị C9200L-24P-4X-A hỗ trợ:
- CLI, Web UI
- Cisco Catalyst Center (DNA Center)
- Meraki Dashboard (cloud monitoring)
- NETCONF, RESTCONF, YANG
- Model-driven telemetry, Flexible NetFlow
Những công cụ này giúp quản trị viên dễ dàng cấu hình, giám sát và tự động hóa hệ thống mạng.